İsmail Öztürk ;

 

 1978 yılında istanbul'da doğan sanatçı/tasarımcı, sanat eğitimine moda ve tekstil tasarımı ile başlangıç yaptı. Bu süreç içerisinde ve sonraki yıllarda polyester, metal, kumaş, ahşap ve fotograf...gibi, pek çok farklı malzeme ve sanat/tasarım disiplini üzerinde çalışmalar gerçekleştirdi. Marmara Universitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi ( DTGSYO ) Seramik ve Cam bölümünden mezun olan İsmail Öztürk,. 2002 yılında ilk atölyesi olan "seramica" yı kurdu.

 

Born in Istanbul, 1978. The beginning of his fine arts education started on studying fashion and textile design department. The artist/designer performed and worked on many different materials and profession such as polyester, metal, fabrics, wood and photoghraphy.. among the education and the following period. Graduated from Ceramics and Glass Department, Faculty of Fine Arts, Marmara University. He founded his own first studio "seramica" in 2002.

 

'Yeni bir şey söylemek lazım'

 

 

Seramica Sanat ve Tasarım Atölyesi kurucusu ve eğitmenlerinden İsmail Öztürk, "Yapılan her eser yeni bir şeyler söylemeli" diyor.

İsmail Öztürk, moda ve tekstil tasarımı ile başlangıç yaptığı sanat hayatına zaman içerisinde üç boyuta olan derin merakı nedeni ile seramik ile devam etme kararı alıyor. Kendisini hem tasarımcı hem de sanatçı olarak tanımlamayı tercih eden Öztürk ' Benim amacım her zaman tasarlanmış sanat eserleri ve sanatsal tasarımlar yapmak oldu ' diyor.

 

Seramik hayatınıza ne zaman girdi?

Moda ve tekstil tasarımı ile eğitim hayatım başladı. Ama sanat eğitiminiz boyunca ve sanatçı/tasarımcı olma yolunda ilerlerken pek çok farklı malzeme ile çalışma isteğiniz ve imkanınız doğuyor. Pek çok farklı malzeme ve yöntemle çalıştıktan sonra ağırlıklı olarak şu an seramik üzerinde duruyorum seramiğin geniş ve renkli dünyası tatmin edici.

 

Çalışmalarınızda hangi teknikleri kullanıyorsunuz?

Teknik konusunda ayrım yapmıyorum. Sadece çalışmalarımın özgünlüğü ile ilgili bir kaygı taşıyorum. Yapılan her eserin yeni bir şey söylemesi gerektiğine inanıyorum.

 

 

'Sanatla tasarım birbirini tamamlar'

 

 

Siz peki kendinizi tasarımcı olarak mı sanatçı olarak mı görüyorsunuz?

Sanat okullarında tasarımcılarla sanatçılar zaman zaman birbirleri ile çatışırlar. İki disiplini birbirinden ayırmak çok güçtür. O yüzden kendimi her zaman hem tasarımcı hem sanatçı olarak tanımladım.

 

Yaptığınız eserleri satıyor musunuz?

Sipariş odaklı çalışıyorum ve kendi bireysel çalışmalarımın da satışlarını gerçekleştiriyorum aynı zamanda.

 

Seramik eğitmenliğini ne zamandır yapıyorsunuz?

2002 yılında atölye kuruldu. 2007 yılından itibaren düzenli bir kurs işleyişimiz var.

 

Daha çok kimlere eğitim veriyorsunuz?

Her seviyeden arkadaşımız geliyor. Hobi amaçlı gelenler de var çok daha konuya ciddi eğilen arkadaşlarımız da...

 

Kursiyerlere malzeme temin ediyor musunuz?

Eğitim programımızın ücreti malzemeleri de kapsıyor.

 

Eğitime gelenler yaratıcı anlamda çalışmaya ne zaman başlıyorlar?

Malzeme ( seramik çamuru ve renk ) üzerindeki temel hakimiyetlerini sağladıktan bir süre sonra her arkadaşımızın durumu farklı olabilmekle birlikte bazı arkadaşlarımız hemen bazı arkadaşlarımız bir kaç ay içerisinde özgün parçalar üretebilecek seviyeye gelebiliyorlar. .

 

Seramiğe ilgisi olanlara neler tavsiye edersiniz?

Hobi veya daha üst bir seviyeye karar verdikten sonra, farklı yapılardaki atölyeler içerisinden kendilerine en uygun kursu bulmalılar diye düşünüyorum. Uzun vadeli bir planları var ise derin bir dünyaya adım atıyorlar.

 

 

Garanti Bankası, GE

Röportajından

Mart 2009

 

 

 

seramik, eğitimi, artist, atölye, atölyesi, heykel kursu, özel, eğitim, eğitimler, dersler, dersi, çalışma, designer, minimalism, seramikkursu

Seramica STA - Sanat ve Tasarım Atölyesi

Pürtelaş Hasan Efendi Mahallesi Başkurt Sk No: 53 D: 3  34427 Cihangir, Beyoğlu / İstanbul, Türkiye

 

0 536 9422392  /  info@seramica.com

 

Atölye'nin çalışma saatleri değişkenlik gösterebilir, ziyaret için randevu alınız.

The studio's routine might be mutable, make an appointment for the visit.

 

seramik, eğitimi, artist, atölye, atölyesi, heykel kursu, özel, eğitim, eğitimler, dersler, dersi, çalışma, designer, minimalism, seramikkursu